Read Rutulys ir kryžius by G.K. Chesterton Free Online


Ebook Rutulys ir kryžius by G.K. Chesterton read! Book Title: Rutulys ir kryžius
The author of the book: G.K. Chesterton
Format files: PDF
The size of the: 9.33 MB
City - Country: No data
Loaded: 1026 times
Reader ratings: 3.1
Edition: Aštuntoji diena
Date of issue: 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English

Read full description of the books:Tai žymaus anglų rašytojo G. K. Čestertono grožinis kūrinys, parašytas 1909 m. Kartais jis įvardijamas kaip trileris, kaip satyra ar net nuotykių apysaka jaunimui, ir iki šių dienų vis pasirodo naujų jo leidimų. Paradoksalu, tačiau XX a. pradžioje rašyta knyga visiškai nepraranda aktualumo, kaip ir pagrindinis joje gvildenamas klausimas – vertybių vaidmuo mūsų gyvenime. Kataliko ir ateisto „dvikovoje“ veriasi dabartinio pasaulio alegorija, šmaikštūs veikėjų pokalbiai kviečia susimąstyti, nelikti abejingiems.

Vertėjo palydėjimas

Jūsų rankose ypatinga knyga. Puikiai suprantu, kad šis teiginys banalus pasaulyje, kuriame viskas pristatoma kaip „kultinis“ ar „pats pačiausias“. Tačiau kaip kitaip galima apibūdinti grožinį kūrinį, kuris vienu metu yra komedija ir tragedija, fantastinė apysaka ir trikdančiai tiksli mūsų laikų diagnozė, aistringas tiesos siekis, o kartu aiškus skirties tarp fanatizmo ir ortodoksijos išryškinimas.

Kita vertus, kiekvienas rašytojo Gilberto Čestertono (Gilbert Keith Chesterton) kūrinys – tai nuotykis, kelionė, po kurios tampi kiek kitoks. Tikresnis. Tiesa, dera įspėti, kad tikras gyvenimas visada yra iššūkis ir nuolatinė dvikova su melu apie save, kuris dažnai atrodo patogesnis, saugesnis.

Čestertonas rašė daug. Jis aistringai gynė teisę į tiesą pasaulyje, kuris tarsi išprotėjo. Šio anglų mąstytojo eseistika – trikdantis sveiko proto balsas, aistringa pastanga palydėti skaitytoją iš kreivų veidrodžių karalijos. Jo sukurtas detektyvinių apsakymų herojus tėvas Braunas neabejotinai priklauso garbingai Šerloko Holmso, komisaro Megrė, misis Marpl kompanijai. Jis taip pat yra šešių romanų autorius. Vienas iš jų – „Kryžius ir rutulys“.

Šis kūrinys parašytas 1909 metais. Iš karto po to, kai Čestertonas paskelbė vieną įspūdingiausių krikščionybės apologijų – „Ortodoksija“ – ir prieš pat esė rinkinį – „Kas negerai su šiuo pasauliu?“. Nors formaliai šios trys knygos niekaip nėra susijusios, tačiau jos subtiliai viena kitą papildo.

Tiesa, dera paminėti, kad „Kryžius ir rutulys” sulaukė nevienareikšmiškos kritikų reakcijos. Net pats Čestertonas jautėsi jų kiek sutrikdytas – vėliau bandė koreguoti knygos detales. Būtų keisčiau, jei šis romanas būtų sutiktas visuotinėmis liaupsėmis. Nedaugelis džiaugiasi, kai yra iškviečiami į dvikovą. Čestertonas šiame romane meta iššūkį visam pasauliui, taip pat ir kiekvienam skaitytojui ir reikalauja kautis dėl savo vertybių, nes esą kitaip visiems paskelbs, kad esame niekingi bailiai.

Paradoksalu tai, kad prieš daugiau nei šimtą metų rašyta knyga, regis, kur kas aktualesnė šiandien, nei tada, kai autorius ją paskelbė pirmą kartą. Panašiai galima pasakyti ir apie Džordžo Orvelo „1984“. Beje, abi knygos turi nemažai ką bendro, nors iš pirmo žvilgsnio skiriasi viskuo. Orvelas teigė, kad pasaulis tampa kalėjimu, o Čestertonas gerokai anksčiau rašė, kad pasaulis virsta beprotnamiu, ir net įvardijo tą, kuris pretenduoja tapti vyriausiuoju gydytoju.

Perfrazuojant vieną iš knygos „Kryžius ir rutulys“ herojų, galima sakyti, kad Čestertonas šiame romane pasakoja tokius neįtikėtinus dalykus, jog negali jais netikėti. Kryžiaus ir rutulio ginče rašytojas neabejotinai yra kryžiaus pusėje. Tačiau kaip renkantis kryžių nepasiduoti pagundai pačiam tapti tuo, kuris ne tiek seka Nukryžiuotoju, kiek tampa inkvizitoriumi, pasiryžusiu kitus nukryžiuoti?

Du pagrindiniai knygos herojai – iš skirtingų Škotijos vietų kilę aukštas juodaplaukis Makienas, katalikas, kuris lieka ištikimas seniai nuo politinės scenos pasitraukusiai karališkajai Stiuartų dinastijai, ir nedidelio ūgio raudonplaukis, raudonbarzdis laikraščio „Ateistas“ redaktorius, kasdien žmonėms, kuriems tai visai nerūpi, bandantis įrodyti, kad Dievo nėra.

Svarbu atkreipti dėmesį į socialinį, politinį ir kultūrinį kontekstą, kuriame ši knyga buvo parašyta. XX amžiaus pradžioje Vakarų pasaulyje Bažnyčia buvo vis labiau stumiama iš viešojo gyvenimo, daugybė žmonių buvo susižavėję eugenika, t. y. pastangomis patobulinti žmoniją. Deja, kaip rašo Čestertonas, jei iš pasaulio patraukiamas kryžius, anaiptol, neprasideda laisvės ir laimės epocha, bet veikiau žmonija pradeda svirduliuoti tarsi apgirtusi. Katalikų Bažnyčia, pasak Čestertono, yra padariusi daugybę klaidų ir net nusikaltimų, tačiau tik ji šiandien dar sugeba apsaugoti nuo proto savidestrukcijos. Išmeskime tikėjimą ir pasaulis taps nepakenčiamu beprotnamiu. Radikali išvada? Čestertonas niekada nebijojo būti radikalus ir plaukti prieš įvaizdžių srovę. Svarbiausia, jis labai talentingai sugebėjo perteikti tai, ką dauguma miglotai suvokiame ar jaučiame, bet nesugebame tiksliai suformuluoti.

Versti Čestertono tekstus į lietuvių kalbą sudėtinga. Versti jo grožinę kūrybą dar keliolika kartų sudėtingiau. Ne vienoje vietoje jaučiausi patekęs į grakščiai paspęstus kalbinius rašytojo spąstus. Neturiu iliuzijos, kad vertime man pavyko bent priartėti prie to čestertoniško subtilaus rašymo būdo, originalo kalboje primenančio ypatingos rūšies vyną, kuris nuo perpylimo į lietuviškus vynmaišius neišvengiamai prastėja. Šiuo atveju nuo nevilties gelbėjo psichiatro Aleksandro Alekseičiko frazė, jog neretai tai, ką mums pavyksta užrašyti, yra šimtą kartų prasčiau nei tai, ką bandėme perteikti žodžiais. Kita vertus, net ir tai, kas pavyko, yra šimtą kartų geriau nei nieko.

Lietuviško knygos vertimo gale rasite trumpus komentarus atskiroms romano vietoms. Jų tikslas – padėti skaitytojui geriau suprasti Čestertono aliuzijas į įvairius kultūrinius, politinius, istorinius ar religinius faktus. Daliai skaitytojų šių komentarų gali nereikėti – jie skirti tiems, kuriuos pats rašytojas mėgo labiausiai: paprastiems, žingeidiems skaitytojams, nebijantiems prisipažinti, kad ko nors nežino, kad iš karto nesupranta kurios nors Čestertono užuominos ar aliuzijos.

Linkiu, kad šis grožinis kūrinys Jums suteiktų tą džiaugsmą, kurį aš jutau ir išgyvenau, lydėdamas jį tiltu nuo anglų prie lietuvių kalbos.

Andrius Navickas


Download Rutulys ir kryžius PDF Rutulys ir kryžius PDF
Download Rutulys ir kryžius ERUB Rutulys ir kryžius PDF
Download Rutulys ir kryžius DOC Rutulys ir kryžius PDF
Download Rutulys ir kryžius TXT Rutulys ir kryžius PDFRead information about the author

Ebook Rutulys ir kryžius read Online! Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) was born in London, educated at St. Paul’s, and went to art school at University College London. In 1900, he was asked to contribute a few magazine articles on art criticism, and went on to become one of the most prolific writers of all time. He wrote a hundred books, contributions to 200 more, hundreds of poems, including the epic Ballad of the White Horse, five plays, five novels, and some two hundred short stories, including a popular series featuring the priest-detective, Father Brown. In spite of his literary accomplishments, he considered himself primarily a journalist. He wrote over 4000 newspaper essays, including 30 years worth of weekly columns for the Illustrated London News, and 13 years of weekly columns for the Daily News. He also edited his own newspaper, G.K.’s Weekly.

Chesterton was equally at ease with literary and social criticism, history, politics, economics, philosophy, and theology.


Reviews of the Rutulys ir kryžius


CALLUM

A cozy book that teaches small things, happiness, in detail!

AIDEN

What do you ask me to write a phone number for?

SARAH

A useful book to free yourself from negative emotions and joy.

FINLAY

One of the best books

MEGAN

What do you ask me to write a phone number for?
Add a comment
Download EBOOK Rutulys ir kryžius by G.K. Chesterton Online free

PDF: rutulys-ir-kryius.pdf Rutulys ir kryžius PDF
ERUB: rutulys-ir-kryius.epub Rutulys ir kryžius ERUB
DOC: rutulys-ir-kryius.doc Rutulys ir kryžius DOC
TXT: rutulys-ir-kryius.txt Rutulys ir kryžius TXT